Зустрічний струм убивця генераторів і ремонт після такого неприємного випадку коштує досить дорого.
Як правило, зустрічний струм спричинений порушеннями або нехтуванням правил підключення та експлуатації генераторів змінного струму.
Що таке зустрічний струм?
Спробуємо розглянути досить простими термінами.
Струм має своє джерело, кожне джерело струму генерує його і віддає далі в електромережу для подальшого розподілу і застосування.
У цьому прикладі ми розглядаємо зустрічний струм двох незалежних одне від одного джерел.
Перше джерело - міська мережа, яка передає струм, згенерований на електростанції.
Друге джерело - бензиновий або дизельний генератор, який генерує струм, що, як правило, застосовується для резервного електропостачання на випадок відсутності напруги в міській мережі.
Для більш простого розуміння давайте порівняємо лінію електропередачі з односторонньою і однорядною проїжджою частиною.
Цією однією смугою, з одного боку, рухається великогабаритний зерновоз (у нашому випадку це струм основної міської мережі), а з іншого боку, назустріч зерновозу, їде маленький малолітражний автомобіль (у нашому випадку, це струм генератора), і ось вони стикаються один з одним.
Наслідком такого зіткнення на дорозі стає аварія, в якій маленька машинка розбивається на шматки, а великому зерновозу нічого або практично нічого.
В нашому ж випадку генератор від зустрічного струму виходить з ладу зі згорілим статором, іншими словами перемагає струм основної електромережію. А генератор змінного струму йде в ремонт на перемотування обмотки статора і заміну регулятора напруги.
Чому трапляється зустрічний струм?
Така ситуація є наслідком неправильного (незахищеного) підключення
генератора до електромережі обєкта, що живиться.
Так відбувається, коли генератор підєднують до мережі обєкта через
подовжувач із силовою вилкою, з обох боків.
Під час роботи генератора, як правило, користувач вимикає ввідний, захисний автомат міської електромережі, а коли міська напруга зявляється, то знову вмикає ввідний автомат, і живлення йде в мережу будинку, який наразі живиться від працюючого генератора, ось
вам і зустрічний струм, і згорілий статор генератора.
Водночас треба розуміти, що статор може згоріти, навіть якщо генератор не працює і не генерує струм у цей момент, а просто підєднаний через подовжувач до електромережі цього обєкта.
Якщо генератор не працює, але підєднаний до нього, статорна обмотка
починає нагріватися, і внаслідок цього відбувається міжвиткове замикання, оскільки ізоляційне лакове покриття проводів руйнується через високу температуру нагрівання обмоток.